Tátika hegyén jártunk
Zalaszántó főként Európa egyik legnagyobb buddhista szentélye miatt közismert, azonban a Balaton és Sümeg között elterülő Keszthelyi-hegységben található történelmi műemlékek sokkal régebbi korok tanúi.

Tátika vára, Fotó: Mayer Jácint
A falu felett magasodik a néhány kilométerre található Tátika vára, mely a Dunántúli-középhegység térségének egyik erőssége.
A középkorban a nyugati határ felől folyamatos veszély fenyegeti a Magyar Királyságot. A szomszéd területek irányából rendszeresek a német betörések és hadmozdulatok, melyekre a kisebb katonai erőt felvonultatni tudó magyaroknak szervezetten kellett reagálni. Az első védelmi vonalat a közös határszakasz mezsgyéje jelentette a Duna mellett Pozsony irányában, amiken a támadások kezdeti szakaszában még könnyebben átjutott az ellenség. Utána viszont a Kisalföld térsége várt a betolakodókra, melyen a kisebb, gyorsan mozgó magyar csapatok már fárasztották és folyamatosan zaklatták a nagyobb haderőt, hol ebből, hol abból az irányból. Nagyobb ütközetekre ritkán került sor, elsősorban a kimerítés volt a cél, de akadt olyan alkalom is, amikor a már legyengült német szemben találta magát a nehézlovasokkal is felálló teljes, pihent magyar hadsereggel.

Érdemes elolvasniA nyugati határ védőbástyája – Mosonmagyaróvár vára
Az említett hadviselési rendszernek ad hátteret a Dunántúli-középhegység, mely egy kisebb erődítésekből álló, természetes védvonal. A várak a völgyek, utak ellenőrzését szolgálják és egyben katonai támaszpontok, melyekből az Alpokig ellenőrizni lehet a tájat. Ennek részét képezi Tátika vára is, mely két útvonalat egyszerre tartott szemmel: a Zágráb felé vezető nagy utat és a Keszthely-Sümeg között húzódó völgyet.

A sümegi vár, Fotó: Mayer Jácint
A védelmi rendszerbe betagozódva láthatóak voltak az erődítési pontok, emiatt pedig kiváló kommunikációs kapcsolattartási lehetőség nyílott a szomszédos Sümeg és Rezi erősségekkel, valamint Csobánc várán keresztül a Tapolcai-medence többi katonai objektumával.
Rezi vára, Fotó: Mayer Jácint
Tátika történelméből kevéssé ismert, hogy kezdetben két várról szükséges beszélnünk, amelyből az első, avagy az alsó az északnyugati platón helyezkedik el egyik oldaláról magas sziklafallal határolva, nagyjából a tátikahidegkúti major felett. A kutatások feltételezik, hogy hazánk egyik első magánföldesúri építkezéséről lehet szó még a tatárjárás előtti időszakból. Az eredetileg Várad-hegynek nevezett Tátikán 1248-ban IV. Béla engedélyezi a felső vár építését. 1257-től az alsó és a felső vár a veszprémi püspökség tulajdonába kerül. A 14. századtól a források már csak Tátika váráról beszélnek, amely az alsó vár megszűnését jelzi. Katonai szerepet a 16. században kap a török veszély megjelenésével, és egy sikeres rajtaütést követően a század végén lakhatatlanná és hasznavehetetlenné válik. A ma álló romok leglátványosabb része az északi falhoz tapadó palota maradványai, ahol az egykori pince jelentős dongaboltozatos részletei maradtak meg.

Tátika alsóvár, Fotó: Mayer Jácint
A vár megközelítésének legegyszerűbb módja Zalaszántóról Sümeg felé venni az irányt és a hegy nyugati tövében található tátikahidegkúti megálló és parkoló mellől a kék jelzést követni. A 413 méteren található csúcsra kellemes 40 perces sétával érhetünk fel a Balaton-felvidéki Nemzeti Park ősbükkösén keresztül, mely az alsó bazaltkúpon található természetes állapotú, őserdő jellegű állomány, helyenként 210-220 éves fákkal. A fák itt kivágás helyett természetes úton, állva pusztulnak, és törzseik számtalan erdőlakó madár-, rovar- és gombafaj számára szolgáltatnak kulcsfontosságú élőhelyet. A területen minden közvetlen emberi tevékenységet minimálisra csökkentettek annak érdekében, hogy az erdő természetes folyamatai zavartalanul és hosszú távon érvényre juthassanak és azok megismerhetővé, tanulmányozhatóvá váljanak.

A zalaszántói katolikus templom, Fotó: Mayer Jácint
Zalaszántó látnivalói között megemlítjük a mutatós középkori templomát és a beltérben őrlő malomkerekéről híres Kotsy-vízimalmot is. Tátika várával szemben magasodnak, a völgy túloldalán Rezi romjai, így a két vár egy napos gyalogtúrával teljesíthető remek élményt biztosít, de a közelben Sümeg, a Tapolcai-medence és Keszthely is további programlehetőségeket kínál.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották